Με το δεξί... στο 2020, ο Πανθηραϊκός 3-0 το Μοσχάτο

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2020 ο Πανθηραϊκός αφού επικράτησε με 3-0 της ΑΕ Μοσχάτου.

Το συγκρότημα του Μανώλη Παπαματθαιάκη ήταν ανώτερο και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι πράσινοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα έχοντας και τις απουσίες των Ντούμπερετ και Πασαλίδη φτάνοντας σε μια δίκαιη επικράτηση.

Με τη νίκη αυτή ο Πανθηραϊκός έφτασε τους 23 βαθμούς και την 5η θέση ενώ το Μοσχάτο παρέμεινε στην 3η θέση με κίνδυνο να εκθρονιστεί σε περίπτωση νίκης του Ιερόθεου στην Άνω Μερά.

Στο α' μέρος ο Πανθηραϊκός ήταν ανώτερος αφού περιόρισε σε μεγάλο βαθμό το επικίνδυνο Μοσχάτο και έκανε το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη εστία ωστόσο έδειξαν να έχουν θέμα... στην τελική πάσα.

Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που ήθελαν στο 21' όταν ο Βαλαβανόπουλος με ευθύβολο σουτ νίκησε τον Γιώρα με την βοήθεια του δοκαριού γράφοντας το 1-0.

Το Μοσχάτο προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση με 1-0 να μένει στα πρώτα 45'.

Στην επανάληψη, το Μοσχάτο στα πρώτα λεπτά πίεσε και έχασε την ευκαιρία με τον Μανιδάκη να κάνει το 1-1.

Έτσι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση ο Πανθηραϊκός στο 53' έκανε το 2-0. Ο Κόντι εκμεταλλεύτηκε τη σύγκρουση του τερματοφύλακα Γιώρα με αντίπαλο αμυντικό και με σουτ, έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του για τα γενέθλια του, αφού πέτυχε το 2-0.

Στη φάση αυτή ο διαιτητής Μπακογιάννης αρχικά υπέδεξε επιθετικό φάουλ όμως συμβουλεύτηκε τον βοηθό του Τσολακίδη και έδειξε σέντρα.

Αμέσως μετά την απόφαση του το Μοσχάτο διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με το Μοσχάτο να μην μπορεί να μειώσει σε 3-1 αφού ο Κατίδης αστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Ο Ψυχογιός δεν μπόρεσε να πιέσει το σουτ όπως θα ήθελε και ο Ζωντός μπλόκαρε.

4' Σουτ Φουάση αιφνιδιάζεται ο Γιώρας όμως διώχνει τη μπάλα.

6' Φάουλ Φουάση ο Κόντι κάνει την προβολή όμως ο Γιώρας μπλόκαρε.

7' Γύρισμα Ευθυμιάδη ο Νιζάμης πετάγεται στο πρώτο δοκάρι όμως η προβολή του κατέληξε άουτ.

15' O Κόντι γυρίζει τη μπάλα ο Γιώρας μπλοκάρει.

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟ. Ο Βαλαβανόπουλος με σουτ κάνει το 1-0.

26' Σουτ Βινίσιους ο Ζωντός μπλοκάρει.

30' Σουτ Μανιδάκη έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

33' Σέντρα ο Φουάσης κεφαλιά ο Χούσα η μπάλα περνάει παράλληλα. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

41 Επικίνδυνο φάουλ του Φουάση ο Γιώρας μπλοκάρει.

50 Σουτ Νιζάμη μπλοκάρει ο Ζωντός αφού η μπάλα έφτασε χωρίς δύναμη στα χέρια του.

52' Μεγάλη ευκαιρία για το Μοσχάτο με τον Μανιδάκη να κάνει το σουτ και τον Γιώργο να απομακρύνει.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟ. Μετά από φάουλ του Τσόπελα, αμυντικός του Μοσχάτου συγκρούστηκε με τον Γιώρα και ο Κόντι με σουτ έκανε το 2-0.

Πάντως το γκολ υποδείχθηκε με ένα λεπτό καθυστέρηση αφού ο διαιτητής του αγώνα, Μπακογιάννης, συμβουλεύτηκε τον βοηθό του Τσολακίδη, έπειτα από τις διαμαρτυρίες των Σαντορινιών.

Αρχικά είχε υποδειχθεί επιθετικό φάουλ, ενώ με τον καταλογισμό του γκολ, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟ. Ο Κορέτα ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

89' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ. Αστοχεί ο Βινισιους στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης) Ζωντός, Τσόπελας, Φουάσης, Μπιρμπίλι, Παπασάβας (64' λ.τρ. Αντωνιαδης), Ντούνιας (82' Κορακιανιτης), Παληγεώργος, Κόντι, Χούσα (70 Σειτι), Βαλαβανόπουλος (61' Κορέτα), Λούκας.

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Βασιλης Σπαθας) Γιώρας, Φιαμέγκος, Μανιδάκης, Μπέρτσος, Κορνελάρτος, Βινίσιους, Ψυχογιός(85’ Γκούμας), Κατίδης, Ευθυμιάδης(85’ Παυλάκης), Νιζάμης(74’ Ζελέκου), Κοτσοβός( 65’ Σταύρου).