Με σούπερ Βαλαβανόπουλο, ο Πανθηραϊκός 3-1 την Κηφισιά

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαλαβανόπουλο που πέτυχε χατ-τρικ, ο Πανθηραϊκός επικράτησε 3-1 της Κηφισιάς για την 12η αγωνιστική και έφτασε τους 19 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά έμεινε στους 16 βαθμούς αλλά έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού εκκρεμεί ο αγώνας με τον Εθνικό, ενώ με αυτή τη νίκη ο Πανθηραϊκός επιστρέφει στις νίκες στην έδρα του μετά την 4η αγωνιστική που είχε κερδίσει τον Ερμή Κορυδαλλού.

Οι Σαντορινιοί έκαναν εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 26' με τον Βαλαβανόπουλο, ο οποίος μετά την επιστροφή του από το πρόβλημα υγεία που είχε, ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, έκανε το 2-0 στο 34' και στο 43' το 3-0, σημειώνοντας χατ-τρικ.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο 56' με τον Βέρμπη, πίεσε αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, κι έτσι ο Πανθηραϊκός πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά την 4η αγωνιστική.

Οι καλύτερες φάσεις

4' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Φουάσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βαλαβανόπουλος έπιασε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά ο Μιχελής απέκρουσε

25' Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά. O Τζέλι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ζωντός απέκρουσε.

26' Γκολ για τον Πανθηραϊκό. Ο Κόντι πάσαρε στον Βαλαβανόπουλο κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0.

34' Γκολ για τον Πανθηραϊκό. Ο Βαλαβανόπουλος βρέθηκε στην περιοχή τους άδειασε όλους και έκανε το 2-0, με ένα πολύ όμορφο γκολ.

43' Γκολ για τον Πανθηραϊκό. Μετά από μάι βαθιά μπαλιά του Χούσα, ο Βαλαβανόπουλος και πάλι έκανε το 3-0.

---

56' Γκολ για την Κηφισιά. Ο Βέρμπης πήρε την μπάλα στην περιοχή και με κοντινό σουτ μείωσε σε 3-1.

70' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Γκούμας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά ο Ζωντός απέκρουσε.

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Κόντι έδωσε στον Κόντι, αυτός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μιχελής έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

84' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Κορέτα έκανε το σουτ από τα αριστερά αλλά ο Μιχέλης έδιωξε.

94' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Μαναριώτης έκανε το σουτ από τα αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χρόνης με βοηθούς τους κ.κ Οικονόμου και Μανούρα.

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Χούσα, Φουάσης, Μπιρμπίλης, Παληγεώργος, Λούκας, Κόντι (90' Μαναριώτης), Παπασάββας, Τσόπελας (59' Σείτι), Βαλαβανόπουλος (λ.τ. 53' Κορέτα), Ντούνιας

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Βλάχος (45' Πρίτσας), Έσλερ, Γεωργόπουλος (45' Τόσκα), Χριστοφιλέας, Κωνσταντίνου (63' Δρόσης), Κακός (45' Ρέντζης) Τζέλη, Βέρμπης, Γκούμας, Παυλάκης