Δεν τα κατάφερε ο Ιωνικός κόντρα στον Λεβαδειακό (1-1)

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της Superleague 2 με αντίπαλο τον Λεβαδειακό μένοντας στο 1-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Νικαιώτες βρέθηκαν στην 2η θέση μετά τη νίκη του Εργοτέλη επί της Παναχαϊκής, μένοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς μακριά από τα τρίποντα.

Στο α' μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Ιωνικό να έχει την κατοχή δημιουργώντας αρκετές απειλητικές καταστάσεις.

Στο 27' ο Κάστρο έκανε το 1-0, όταν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ρόλε και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Στογιάνοβιτς.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο 1-1 όμως το σουτ του Μέχια κατέληξε στο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στο υπόλοιπου του α' ημιχρόνου οι δυο ομάδες είχαν τις στιγμές τους με το 1-0 να μένει μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή, Κατσικογιάννη.

Στο β μέρος ο Ιωνικός ήλεγχε το υπέρ του προβάδισμα, ενώ τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν ακόμη καλύτερα στο 63' όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο γήπεδο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μύγα σε μαρκάρισμα πάνω στον Ματσούκα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ωστόσο ο Ιωνικός... κατέβασε τις ασφάλειες αφού δεν εκμεταλλεύτηκε σε καμία περίπτωση το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Αντίθετα ο Λεβαδειακός ανέβασε στροφές και στο 70' έφερε το ματς στα ίδια με κεφαλιά του Νίκα. Μάλιστα, οι πράσινοι έδειχναν να μην έχουν πτοηθεί σε καμία περίπτωση από την αποβολή και προσπάθησαν να περιορίσουν τον Ιωνικό και να χτυπήσουν στην κόντρα.

Στα τελευταία λεπτά αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΡΟΗ ΑΓΩΒΑ

4' Επικίνδυνο σουτ του Νίλι η μπάλα λίγο άουτ.

27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ. Ο Ρόλε με μια μαγική πάσα βρίσκει τον Κάστρο ο οποίος με δυνατό σουτ κάνει το 1-0 αφού νίκησε στην διεκδικήκηση της μπάλας τον Μύγα.

30΄ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Σουτ του Μέχια η μπάλα τραντάζει το δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

33' Σωτήρια επέμβαση του Φαζού που προλαβαίνει τον Μπανκιόνι που είχε οπλίσει και ήταν έτοιμος να σουτάρει, με τον αμυντικό του Ιωνικού να παραχωρεί κόρνερ.

36' Ο Πλατέλλας πατά περιοχή από τα δεξιά, γυρίζει επικίνδυνα παράλληλα, προ του Κάστρο οι αμυντικοί του Λεβαδειακού απομακρύνουν.

41' Επικίνδυνο συρτό γύρισμα του Βήχου από αριστερά, σταθερά ο Αναγνωστόπουλος μπλοκάρει και τελειώνει την φάση.

43' Ο Λεβαδειακός χάνει σπουδαία ευκαιρία. Ο Βήχος κάνει τη σέντρα ο Μπανκιόνι επωφελείται από τις κόντρες, περνάει και τον Αναγνωστόπουλο όμως το σουτ καταλήγει άουτ.

45+2 Μεγάλη φάση για τον Ιωνικό. Μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Πλατέλλας έκανε το κοντρόλ όμως το σουτ του τελευταίου κατέληξε άουτ. 4

47' Ατομική ενέργεια και σουτ του Πλατέλλα η μπάλα μόλις άουτ.

63' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Ο Μύγας μαρκάρει αντικανονικά τον Ματσούκα και ο διαιτητής, Κατσικογιάννης σφυρίζει την παράβαση αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη τον αμυντικό των φιλοξενούμενων.

65΄Επικίνδυνο σουτ του Μεχία έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

69' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Ο Μάναλης με κεφαλιά έδιωξε τη μπάλα, που κατέληξε δοκάρι και κορνερ.

70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Οι Βοιωτοί ισοφαρίζουν όταν ο Νίκας με κεφαλιά έκανε το 1-1.

83' Φάουλ Μέχια η μπάλα λίγο άουτ.

85' Ο Μυτίδης κάνει το σουτ ο Αναγνωστόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός) Αναγνωστόπουλος, Κύργιας (86' Μπρίτο), Φαζός, Παπαγεωργίου, Αμπούντ Ομάρ (65' Μουστάκης), Γκοτσούλιας, Νιάσε (38' λ.τρ. Κόρμπος), Ρόλε, Πλατέλλας, Ματσούκας (65' Μάναλης), Κάστρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου) Στογιάνοβιτς, Βήχος, Δημόπουλος (46' λ.τρ. Μαρίνος), Λιάγκας (21' λ.τρ. Πολέττο), Καραχάλιος, Νίλι (90+2' Παναγιώτου), Μεχία, Μπανκόνι (65' Μυτίδης) Συμελίδης (66' Τζημόπουλος), Νίκας,