Παλληκάρι στη Ρόδο ο Ιωνικός 1-1 με τον Διαγορά στο 90+3

Ένας μαχητικός Ιωνικός προέταξε τα στήθη του στη Ρόδο απέναντι στον Διαγόρα και ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Σμαραγδένιο νησί για την 4η αγωνιστική της Superleague2.

Οι παίκτες του Μιχάλη Σπανού παρότι πάλεψαν στο α' ημίχρονο και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις βρέθηκαν με την πλάτη στο τoίχο στο 41' όταν ο Λινάρδος στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψη του Διαγορά μπροστά από τα καρέ του Αναγνωστόπουλου με σουτ έκανε το 1-0.

Γενικότερα ο Ιωνικός είχε καλή παρουσία στο α' μέρος με τον Διαγορά να έχει την κατοχή χωρίς να κατορθώνει να δημιουργήσει τις αξιόλογες φάσεις.

Παρ' όλα αυτά, ο Γηραίος στο 41' βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη, ο Δημήτρης Σπανός ρίσκαρε, πέρασε στο γήπεδο όλους τους επιθετικούς που είχε στη διάθεση του (Κουιρουκίδη, Μάναλη) κάνοντας πιο ανταγωνιστικό τον Ιωνικό και στο τέλος δικαιώθηκε.

Από το 56' και έπειτα ο Ιωνικός έκλεισε στα καρέ του τον Διαγόρα όμως δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ που διαμόφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα μετά από φάουλ ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-1 και "πάγωσε" το δημοτικό στάδιο Ρόδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 72' σημειώθηκε διακοπή στο παιχνίδι λόγω έντονης χαλαζόπτωσης.

Σε μέτρια ημέρα ο διαιτητής Τζοβάρας.

Με την ισοπαλία αυτή ο Ιωνικός έφτασε τους 5 βαθμούς μετά από τέσσερα ματς.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Ιωνικός κέρδισε στην πρεμιέρα τον Εργοτέλη, γνώρισε την ήττα στην Ξάνθη ενώ κόντρα στα Τρίκαλα και στον Διαγόρα σημείωσε ισοπαλία με το ίδιο σκορ (1-1).

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

5’ Σέντρα του Μπρίτο από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Τσέλιος για τον Διαγόρα.

8' Εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, ο γκολκίπερ του Διαγόρα μπλοκάρει σταθερά.

11' Πρώτη ευκαιρία για τον ΙΩΝΙΚΟ. Ο Κάστρο πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Τσέλιος απομακρύνει.

26' Καλή ανάπτυξη από αριστερά για την ομάδα μας, ο Μπρίτο ανεβάζει τον Ομάρ, η σέντρα του τελευταίου όμως περνά απευθείας άουτ.

29' Σέντρα του Ρόλε, ο Κάστρο θα πάρει την κεφαλιά από πλάγια θέση, ο Τσέλιος μπλοκάρει.

33' Επικίνδυνη στιγμή για την ομάδα μας, με τον Ρόλε να σεντράρει, ο Κάστρο σουτάρει όμως στα σώματα αμυντικών.

41 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ. Ο Λινάρδης με σουτ μονοκόμματο μετά από σέντρα του Σανδραβέλη έκανε το 1-0.

60' Μπαίνει στην περιοχή ο Πλατέλλας και κάνει το γύρισμα όμως ο Τσέλιος διώχνει δύσκολα

65' Σουτ Αλάεφ η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου.

76' Σουτ του Κάστρο η μπάλα στα σώματα.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ. Ο Κάστρο με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1

Π.Α.Ε. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (84' Δημητρούλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (68' Αυγενικού), Λινάρδος (60' Αθανασίου), Γεωργίου (60' Μανωλάκης), Αλάεθ, Μπαστακός (84' Σμυρλής).

Π.Α.Ε. ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός) Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (83' Κουιρουκίδης), Κύργιας, Φουρλάνος, Αμπούντ-Ομάρ (46' Σινγκ), Τιεντσέ (75' Κόρμπος), Γκοτσούλιας (75' Μάναλης), Ρόλε, Πλατέλλας, Μπρίτο (46' Ματσούκας), Κάστρο.