Σπουδαία νίκη η Ρόδος στο Ελ Πάσο, 2-3 την Καλλιθέα

Την πρώτη της -μεγάλη νίκη- πανηγύρισε η Ρόδος που επικράτησε στο Ελ Πάσο με 2-3 για την 5η αγωνιστική της Football League

Τα Ελάφια είχαν αρκετά καλή παρουσία απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα που έδειξε μεγάλη αυταπάρνηση.

Στο 17' ο Αρναρέλλης με πλασέ έκανε το 0-1, ωστόσο η Καλλιθέα με ανατροπή πήρε το προβάδισμα χάρη σε γκολ των Καββαδία στο 50' που εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Πίτκα και Μαρουκάκη στο 55'. Στο 68' ο Δελαπόρτας με φάουλ έκανε το 2-2, με τον Βουργουντζή συο 78' να πετυχαίνει το 2-3.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

5' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο! Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σερέντιουκ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ωστόσο νικήθηκε από τον Πάντο

9' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα! Κάθετη πάσα του Καλύβα για τον Σταύρου, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Πίτκα

13 Η Ρόδος έτρεξε το γήπεδο, ο Τσίπρας τροφοδότησε κάθετα τον Αρναρέλλη, ο οποίος βρέθηκε βρέθηκε απέναντι από τον Πάντο, ωστόσο καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση

17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Σε νέα αντεπίθεση ο Ριτάκο έκανε την κάθετη πάσα στον Μαρτσάκη, ο τελευταίος γύρισε παράλληλα στον Αρναρέλλη, ο οποίος με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στη Ρόδο

19' Ωραία κάθετη πάσα του Σταύρου στον Μαρουκάκη, ο επιθετικός των "κυανόλευκων" έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο στο ξεκίνημα της φάσης υπέπεσε σε επιθετικό φαουλ

36' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα! Σέντρα του Μαρουκάκη, ο Καραγιώργης απομάκρυνε με κεφαλιά και ο Στούπης με πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πίτκα

42' Γέμισμα του Καντέ, ο Μαρτσάκης απομάκρυνε πάνω στον Μαρουκάκη, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πίτκα

43' Νέα ευκαιρία για την Καλλιθέα! Σέντρα του Καλύβα, γυριστή κεφαλιά του Μαρουκάκη, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία του Πίτκα

48' Κερδίζει πέναλτι η Καλλιθέα.

49'Σέντρα του Χοτζάλι, ο Νικολόπουλος βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο κ. Βεργέτης καταλόγισε το πέναλτι

50 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Ο Πίτκας απομάκρυνε την εκτέλεση του Χοτζάλι, ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αργόετρα, ο Καββαδίας εκμεταλλέυτηκε τις κόντρες και με κοντινό πλασέ σημείωσε το 1-1

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Πλασέ του Μαρουκάκη, η μπάλα κόντραρε στον Καραγιώργη και κατέληξε στα δίχτυα του Πίτκα για το 2-1

56'Σέντρα του Νικολόπουλου, σουτ του Μαρτσάκη, δύσκολη επέμβαση του Πάντου

61' Σουτ του Χοτζάλι πάνω από τα δοκάρια του Πίτκα

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Εντυπωσιακή εκτέλεση φαουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα στα δίχτυα του Πάντου για το 2-2.

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Σέντρα του Πεχλιβανόπουλου, ο Πάντος απομάκρυνε με δυσκολία την κεφαλιά του Δελαπόρτα και ο Βουργουντζής με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-3

74' Αντεπίθεση της Ρόδου, ο Βουργουντζής έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή της Καλλιθέας, μπλόκαρε εύκολα ο Πάντος

Π.Α.Ε. ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Παντελίδης (77' Φέκκας), Κρητικός, Καλύβας (89' Εγνκουεμ), Καντέ (77' Σάμιος), Παπαγγελής, Καραγιάννης (46' Χοτζάλι), Στούπης, Σταύρου (60' Τσιντωνης), Καββαδίας, Μαρουκάκης.

Π.Α.Ε. ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (58' Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Καραγιώργης, Μαρτσάκης (67' Ρεβυθόπουλος), Χύσι (58' Βουργουντζής), Μπαξεβάνος, Τσίπρας, Ριτάκο (46' Δελαπόρτας), Σερέντιουκ, Αρναρέλλης (44' λ.τρ. Μακρής).