Ο Πανηλειακός «γκρέμισε» από την κορυφή τη Ρόδο (2-1)

Άλλη μία ανατροπή σημειώθηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, όπου λαμβάνει χώρα ένα συναρπαστικό και απρόβλεπτο πρωτάθλημα.

Στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός νίκησε με 2-1 τη Ρόδο και την «γκρέμισε» από την πρώτη θέση, όπου πλέον ισοβαθμούν ο Πανιώνιος και ο Αιολικός. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με σουτ του Αράπι έπειτα από ασίστ του Αλ Μπασάμ (1-0). Μάλιστα, πριν προλάβουν να συνέλθουν οι νησιώτες, δέχθηκαν και δεύτερη ψυχρολουσία, καθώς στο 18ο λεπτό ο Καλομοίρης σκόραρε με πλασέ μετά από ασίστ του Τσίγκρηλα (2-0). Δύο λεπτά μετά (20') ο Τσούτσης μείωσε με κεφαλιά (2-1), όμως η αντεπίθεση των πράσινων δεν είχε συνέχεια. Σημειώνεται ότι στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα ο Τρόκα, ενώ στο 93' την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Διαμαντόπουλος από πλευράς γηπεδούχων, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητές: Ρέκκας, Μπουρίκας-Νικολόπουλος (Μεσσηνίας)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος, Δ. Τσίγκρηλας, Μάρκου, Αράπι (66' Κακόγιαννος), Μπάλλας, Καλομοίρης (95' Ιφεανιτσούκου), Π. Τσίγκρηλας (75' Ντοματάς), Αλ Μπασάμ, Δημάκης

ΑΣ ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ψιμόπουλος, Τρόκα, Μάγκας (82' Τσανάκου), Τσούτσης, Μπαρμπαρούσης, Μουζακίτης (68' Χριστοφόρου), Κάμπα, Κανταρτζής, Νικολόπουλος, Τζουανάκης (57' Στεργίου), Βογιατζής