Η Προοδευτική το ντέρμπι 2-0 τον Εθνικό

Με 2-0 επικράτησε η Προοδευτική επί του Εθνικού Πειραιά. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του ματς και δεν άφησαν τους παίκτες του Εθνικού να γίνουν απειλητικοί κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Προοδευτική μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι, παίρνοντας την πρωτοβουλία στο παιχνίδι. Στο 31', με το πολύ δυνατό σουτ του Θεοδωρίδη, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στον αγώνα. Το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο , επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου μέρους, με την Προοδευτική να έχει την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα στο 71' από την προβολή του Σαπαλίδη μετά από φάση διαρκείας. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

4' Φουλ του Σαπαλίδη έξω από το ημικύκλιο, λίγο άουτ
5' Σέντρα Νταούλια, προβολή Καναβέτα, λίγο άουτ
15' Φαρμακερή σέντρα του Νέρες, ο Γαβαλάς με υπερένταση προλαβαίνει τον Σαπαλίδη
18' Σουτ του Παπαγεωργίου, κοντράρει στον Ρούμπο η μπάλα. Μπλόκαρε ο Τσουκαλάς
24' Σουτ του Σαπαλίδη, μπλοκάρει ο Γαβαλάς
31' ΓΚΟΛ: Δυνατό σουτ του Θεοδωρίδη από το ημικύκλιο, ο Γαβαλάς δεν αντέδρασε σωστά και έχασε την μπάλα από τα χέρια του. 1-0
37' Φάουλ του Νέρες, με τις γροθιές ο Γαβαλάς
42' Κούρσα του Ματσαδέ που απέφυγε τον Ρούμπο, όμως η σέντρα του κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Τσουκαλά
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Προοδευτική - Εθνικός 1-0
49' Σουτ του Νέρες, ψηλά άουτ
51' Γύρισμα του Νταούλια, διώχνουν οι αμυνόμενοι προ του Ματσαδέ
61' Γύρισμα του Τζανιδάκη, εύκολα ο Γαβαλάς.
63' Φουλ του Θεοδωρίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Γαβαλάς
69' Κούρσα του Νταούλια, αποφεύγει 2 αντιπάλους, όμως ο Τσουκαλάς μπλοκάρει το μακρινό σουτ του
71' ΓΚΟΛ: Αναμπουμπούλα στην άμυνα του Εθνικού μετά από οργανωμένη επίθεση της Προοδευτικής, Νέρες και Σαπαλίδης βρέθηκαν κοντά στον γκολ, με τον δεύτερο να το πετυχαίνει μέσα σε ντελίριο. 2-0
78' Έχει πέσει ο Ρυθμός στο παιχνίδι μετά και το 2-0
80' Τετ α τετ του Σαπαλίδη από τα πλάγια, απομακρύνει το σουτ του ο Γαβαλάς
83' Σουτ του Μακρυγιαννάκη, πολύ άστοχο

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καλαμάκης, Δραγωνάκης): Τσουκαλάς, Βαλλιούτης, Μανωλιας, Ρούμπο, Μαούνης, Παλάτσιος (65' Στεφανής), Τζανιδάκης (78' Αποστόλου), Νέρες, Σαπαλίδης, Θεοδωρίδης, Μακρυγιαννάκης (88' Γκόγκας)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σεροπιάν): Γαβαλάς, Νταούλιας, Αρκούδας (72' Μπασινάς), Λώλος (85' Λεπενιώτης), Πεχλιβανίδης, Ξενοπανάγος, Παπαγεωργίου , Αγγελόπουλος (46' Σουμελίδης), Ματσαδές, Παυλής (72' Βαγγέλης), Καναβέτας (65' Ασπρογιάννης)a