Πρόωρος αποκλεισμός για τον Καραβά στο Κύπελλο Ελλάδας

Δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο Καραβάς αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Άρη στη Σούδα.

Το 1-0 ήρθε στο 5ο λεπτό από τη συνεργασία των τριών παικτών, με τον Νικόλτση να γυρίζει την μπάλα στον Παπαθανασίου που σκόραρε από κοντά, ενώ με πανομοιότυπο τρόπο ήρθε και το 2-0 στο 12ο λεπτό, με τον Νικόλτση και πάλι να σερβίρει αυτή τη φορά για τον Τσίτα, που δεν άφησε την ευκαιρία χαμένη…

Το τρίτο γκολ για τον Αρη ήρθε από το σημείο του πέναλτι στο 40ό λεπτό το οποίο κέρδισε ο Νικόλτσης στην ανατροπή από τον Ντούμπερετ, με τον Τσίτα στη συνέχεια να σκοράρει από τα 11 βήματα.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν φανερά πεσμένος.

Ο Αρης προκρίνεται έτσι στη β’ φάση της διοργάνωσης όπου και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του. Ο δε Καραβάς ρίχνει πλέον αποκλειστικά το βάρος στο πρωτάθλημα.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

2’ Δοκιμάζει από μακριά ο Παπαθανασίου (σουτ) άουτ.
5’ (1-0) Ο Τσίτας γυρίζει ωραία με το σώμα του, προωθώντας τη μπάλα στο Νικόλτση, ο τελευταίος πραγματοποιεί γύρισμα και ο Παπαθανασίου με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Αρη Σούδας.
10’ Πρώτη ευκαιρία για τον Καραβά. Ο Λίτσι περνά πολύ ωραία τη μπάλα για τον Νικολόπουλο που πλασάρει άστοχα.
12’ (2-0) Ο Νικόλτσης κλέβει τη μπάλα από αντίπαλο του, γυρίζει στον Τσίτα που πλασάρει εύστοχα από κοντά.
25’ Ο Λίτσι στο φάουλ, κεφαλιά του Μαρούδα, η μπάλα καταλήγει άουτ. Καλή στιγμή για τον Καραβά.
37’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίτσι η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Καλαμαρίδη.
38’ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Αρη Σούδας. Το κερδίζει ο Νικόλτσης από την ανατροπή του Ντούμπερετ.
40’ (3-0) Ο Τσίτας ευστοχεί στην εκτέλεση, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
44’ Ο Νικόλτσης δοκιμάζει με φάλτσα ένα εντυπωσιακό σουτ, η μπάλα περνά μόλις πάνω από τα δοκάρια του Κούτσικου.
47’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Καλαμαρίδη στο απευθείας φάουλ του Ντιέγκο.
72’ Παπαθανασίου στο κόρνερ, καρφωτή κεφαλιά από τον Ροκάκη, η μπάλα σκάει στο έδαφος και περνά άουτ.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Βαρβαντάκης – Βλαχάκης (Ρεθύμνου)

Αρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Καλαμαρίδης, Κοκκινάκης (74’ Σοφούλης), Βασιλάκης, Στεφανίδης, Βαρδάκης, Κυτράκης (83’ Μαναρώλης), Ροκάκης (83’ Φέζγκα), Τσίγκας, Παπαθανασίου (74’ Μαθιουδάκης), Νικόλτσης, Τσίτας (73’ Παπαδάκης)

ΑΟ Καραβά (Βασίλης Σπάθας): Κούτσικος, Μύρκος, Κανελλόπουλος (46’ Ντιέγκο), Ντούμπερετ (78’ Τσίνα), Φιαμέγκος, Λίτσι (67’ Γκούμας), Κορνελάτος (78’ Αποστολίδης), Ντούνης, Ψυχογιός (46’ Παπαθανασίου), Νικολόπουλος, Μαρούδας