Διαστημική η Ηλιούπολη 4-1 το Μοσχάτο

Μια εκπληκτική Ηλιούπολη έδειξε για ακόμη μια φορά με... πράξεις τις διαθέσεις της ενόψει της νέας σεζόν.

Αυυτή τη φορά η ομάδα του Σωτήρη Τζουμερκιώτη επικράτησε με 4-1 της ΑΕ Μοσχάτου και έδωσε αξία στο τρίποντο της πρεμιέρας με τον Εθνικό.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την απόδοση τους παρότι προηγήθηκαν στο σκορ και έδειξαν ότι χρειάζονται σε πολλά πράγματα βελτίωση.

Στο 8' ο Κανελλόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1, με τον Βινίσιους να ισοφαρίζει. Στο 30 ' έγινε το 2-1 όταν ο Κλιγγόπουλος με σουτ νίκησε τον Κραβαρίτη. Στο 64' ο Ταβάρες με ψαλιδάκη έκανε το 3-1, με τον Συριόπουλο λίγο αργότερα με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

8’: ΓΚΟΛ για το Μοσχάτο. Ωραία σέντρα από δεξιά ο Ζιώβας και με ωραία κεφαλιά ο Κανελλόπουλος κάνει το 0-1.

Η Ηλιούπολη παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για την ισοφάριση.

15’: ΓΚΟΛ για την Ηλιούπολη με τον Μάρτινς. Ωραιά ενέργεια του Γεμιστού από τα δεξιά που πάσαρε στον Μάρτινς, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1.

Η Ηλιούπολη ελέγχει το παιχνίδι και πιέζει.

22’: Σουτ του Μάρτινς έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.

26’: Κεφαλιά του Ταβάρες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ.

30’: ΓΚΟΛ για την Ηλιούπολη και 2-1. Ο Κλιγγόπουλος με πλασέ στην αριστερη γωνία του Κραβαρίτη κάνει την ολική ανατροπή.

45’: Σημαντική ευκαιρία για την Ηλιούπολη, ο Γεμιστός από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά ο Κράβαρίτης απέκρουσε.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Έχει μπει πιο δυνατά στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου μέρους το Μοσχάτο.

53’: Σουτ του Κωνσταντίνου από μακριά χωρίς να ανησυχήσει όμως τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης.

59’: Ευκαίρια για την Ηλιούπολη, ωραίο σουτ του Γεμιστού, αποκρούει ο Κραβαρίτης και στην επαναφορα σκοράρει από θέση οφσάιντ ο Ταβάρες.

60´: Μακρινύ σούτ του Κωνσταντίνου, ψηλά λίγο άουτ.

64’: ΓΚΟΛ και 3-1 για την Ηλιούπολη. Ο Ταβάρες με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έπειτα από σέντρα του Πολίτη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

66’ ΓΚΟΛ από τον Συριόπουλο που γράφει με κεφαλιά το 4-1 ύστερα από εκτέλση κόρνερ του Σόουζα.

87’ Κεφαλιά του Συριόπουλου πάλι απο κόρνερ πέρασε λίγο άουτ.

Ηλιούπολη (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Τικταπανίδης, Πολίτης, Λεβέντης, Συριόπουλος, Αγοραστός, Κλιγγόπουλος (63’ Γλυνός), Λάμπη (76’ Αγκόλι), Γάγγος, Γεμιστός (69’ Κωτσάλας), Σόουζα, Ταβάρες (76’ Πετρόπουλος)

Μοσχάτο (Βασίλης Σπάθας): Κραβαρίτης, Σταύρου (89’ Ροκάι), Ζαχαράκης, Φιαμέγκος (71’ Βλάχος), Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Καραλής, Ζιώβας (71’ Γκούμας), Κανελλόπουλος, Πασαλίδης (71’ Παπαδόπουλος) , Σουλελές (57’ Νιζάμης)