Με τον πιστολέρο... Μακρίδη το Ηράκλειο πέρασε εύκολα από το Ίλιον

Εύκολα πέρασε από το Ίλιον το Ηράκλειο, επικρατώντας με το εμφατικό 1-5 επί του τοπικού Ιάσονα.

Το σκορ άνοιξε ο Μακρίδης στο πέμπτο μόλις λεπτό. Ο Κιρτζιαλίδης έκανε το 0-2 στο 23' και τρία λεπτά αργότερα ο Μακρίδης σκοραρε ξανά για το 0-3. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε χατ-τρικ μόλις στο 33' όταν διαμόρφωσε το 0-4, το οποίο αποτέλεσε και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν διαχείριση του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ιάσονα πέτυχε γκολ στο 56' με τον Ριζά, μειώνοντας το σκορ. Το τελικό 1-5, διαμόρφωσε ο Λιαπίδης στο 85'. Έτσι, η ΑΕ Ηράκλειο συνεχίζει να καταδιώκει τον πρωτοπόρο Χαραυγιακό, ανεβαίνοντας στους 39 βαθμούς, ενώ ο Ιάσων έμεινε στους 15 και την 14η θέση της κατάταξης

ΙΑΣΩΝ (Βαγγέλης Γιαννόπουλος): Ράπτης, Κουμεντάκος, Μπάκας, Τσαναχτσίδης, Λάχας, Στρούγγης, Σπυρίδης, Ριζάς (89' Μαλιώρας), Σέχου (57' Καούρης), Κώστας, Αντωνίου (34' Μήτσος)

ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Κώστας Ψυρόπουλος): Μολφέσης, Καρώνης (87' Μερτκολα), Κατσούλης, Ζίζηλας, Λιαπίδης, Τούμπας, Γεωργίου, Χρήστου (87' Χατζηγιαννακός), Μακρίδης (80' Κιάφα), Αντωνόπουλος (75' Νταβαρίνος), Κιρτζιαλίδης