Δεν σκόραραν, δεν νίκησαν, Χαλάνδρι και Άγιαξ Ταύρου (0-0)

Η... μοίρα του αγώνα ήταν εκεί, πίστη στο ραντεβού της, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να την αλλάξει!

ΑΕ Χαλανδρίου και Άγιαξ Ταύρου έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) στο δημοτικό στάδιο Χαλανδρίου, έπειτα από ένα ενενηντάλεπτο που εξελίχθηκε σχεδόν... ακριβώς όπως θα το περίμεναν όσοι γνωρίζουν τον τρόπο παιχνιδιού τους. Το Χαλάνδρι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Άγιαξ περίμενε στο δικό του μισό, με συμπαγή αμυντική διάταξη, ευκαιρίες δημιουργήθηκαν ελάχιστες και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και, ως εκ τούτου, οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στην εξέδρα δεν είδαν γκολ.

Μετά από ένα εντελώς αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, που δεν πρόσφερε απολύτως τίποτε αξιόλογο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος, επιχειρώντας να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους. Μάλιστα, στο 49' καταγράφηκε η στιγμή που πλησίασαν περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη φορά στο γκολ, με την κεφαλιά του Καλιαμπάκα να αποκρούεται πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας. Στο 53' και στο 54' οι πράσινοι είχαν άλλες δύο καλές προσπάθειες, με τους κόκκινους σταδιακά να «παγώνουν» τον ρυθμό και να διαφυλάσσουν χωρίς δυσκολία τα νώτα τους. Μάλιστα, θα μπορούσαν να έχουν πάρει και το «τρίποντο», όταν στο 75' ο Αναστασόπουλος βγήκε από πλάγια θέση απέναντι στον Μυλωνά, πλάσαρε με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού με κατεύθυνση την απέναντι γωνία και έστειλε την μπάλα άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι σπουδαίο στις δύο περιοχές, με το 0-0 ευλόγως να διατηρείται μέχρι τέλους.

Να αναφερθεί ότι στο 71ο λεπτό το Χαλάνδρι ζήτησε πέναλτι σε απώθηση του Αλεξανδράκη από αμυνόμενο, όμως ο διαιτητής Κατοίκος είχε διαφορετική άποψη.

Διαιτητές: Κατοίκος, Φωτόπουλος-Σαμοΐλης

ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Σταύρος Αμανατίδης): Μυλωνάς, Φουκούλης, Βλάχος, Μανουσάκης, Ντζαβίδας, Πάζα, Τρυφιάτης (76' Γκουτζιουπάς), Ντούλε (68' Μπράχος), Καλιαμπάκας (76' Κανελλόπουλος), Κατσιούλης, Αλεξανδράκης

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ (Γιάννης Γαζής): Ξυδιάς, Χασιώτης, Μαυροβουνιώτης, Μαρούσης, Παπακωνσταντίνου (74' Χ. Σέχου), Παπαευθυμίου, Παπανδρέου (69' Αναστασόπουλος), Τρακόσης, Σ. Σέχου, Γκαρδιακός, Πάσα (88' Μπαρμπαλιάς).