Στο 85' ο Παννεαπολικός 2-1 την ΑΕ Χατζηκυριακείου

Γράφει ο Θάνος Λογθέτης

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Δραπετσώνας ανάμεσα στην ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ και τον ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟ με τελικούς νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 1-2! Στο Α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να προηγηθούν με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Βέτσικα στο 45' όταν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσίλη και στην επαναφορά ο τερματοφύλακας του ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΥ έδιωξε με φανταστική εκτίναξη σε κόρνερ! Προηγουμένως στο 13' και στο 16' ο Μετρεβέλι έχασε φοβερές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 29' ακυρώθηκε γκολ του ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ ως οφσάιντ. Η μεγαλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν μια διπλή κλασική χαμένη ευκαιρία στο 23' με τον Κωνσταντινίδη και (κυρίως) τον Χατζηανδρέου... Στο Β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 55' με τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος πλάσαρε τον Κάββουρα και έγραψε το 0-1 σε μια ξαφνική αντεπίθεση! Και στο 58' παραλίγο ο Ρενιέρης να εκμεταλλευτεί ασυνεννοησία των αμυντικών του ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ και να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του. Όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν γρήγορα σε 1-1 στο 62' με πολύ ωραία κεφαλιά του Παλαιστίδη! Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και ο ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ σε μια νέα ξαφνική αντεπίθεση στο 68' έχασε το "άχαστο" με τον Ρενιέρη, ενώ το ίδιο συνέβη με τον Κωνσταντινίδη στο αμέσως επόμενο λεπτό του αγώνα. Στο 72' άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες όταν ο Κωνσταντινίδης έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρουσάκη και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε μια ακόμα πιο άγρια ομορφιά με ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν. Στο 83' ο Τεβζάτζε νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τσίλη και τελικά στο 85' ο Τζαραντάντ με ξαφνικό σουτ από τα 40 μέτρα πέτυχε το 1-2 και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Κάββουρας, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Τερζής, Παλαιστίδης, Μπάλιας (42' λόγω τραυμ. Κούτσης, 86' λόγω τραυμ. Παπαθέου), Αλιάσι, Σαμουρίδης, Βέτσικας, Κριεμάδι, Μετρεβέλι (76' Τεβζάτζε).

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Σταύρος Παπαπαναγιώτου): Τσίλης, Ταρταράϊ (46' Ανδρέου), Τζαραντάντ, Ανδρικάκης, Συσκαμάνης, Βουμβάκης, Μούλλα (90' Πέττας), Χατζηανδρέου, Κωνσταντινίδης, Ρενιέρης, Νομικός (88' Καπλανίδης) Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μιχάλης Ζέστας με βοηθούς τους Χρήστο Μπόλλα και Θεοφάνη Ηλιόπουλο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Γιώργος Μαλούχος και γιατρός ο Γιάννης Ιωαννίδης...