«Χτίζει» σερί με τα πέναλτι ο Γκιμούσης!

Στο γήπεδο της Νήαρ Ηστ η Αθηναΐδα πήρε δύσκολη νίκη με 3-1 απέναντι στον Πανιώνιο Καισαριανής για την 8η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Β' ΕΠΣΑ.

Πιθανόν η τύχη της ομάδας της Κυψέλης να ήταν διαφορετική, αν δεν αντιδρούσε σωστά ο Θάνος Γκιμούσης στο πέναλτι που κέρδισε ο αντίπαλος στο 70ο λεπτό. Μάλιστα, ο 27χρονος γκολκίπερ «χτίζει» σερί στις αποκρούσεις πέναλτι φέτος, αφού ήδη έχει αναδειχθεί νικητής σε άλλες δύο ανάλογες μονομαχίες! Η πρώτη αφορούσε στην πρώτη επίσημη υποχρέωση της Αθηναΐδας, με αντίπαλο τον Άρη Καλαμακίου για την πρώτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, όταν απέκρουσε πέναλτι του Πελεκούδα στο 79ο λεπτό, αποτρέποντας την ισοφάριση και συμβάλοντας στην επίτευξη της πρόκρισης (0-2). Η επόμενη απόκρουσή του σε πέναλτι ήρθε στις 7 Νοεμβρίου, όταν στο ντέρμπι με την Πεύκη έλεγε «όχι» στον Σπυριδάκη στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και κρατούσε το 2-1 υπέρ της ομάδας του, που έμελλε να μείνει μέχρι τέλους. Όπως γίνεται αντιληπτό, οι αποκρούσεις πέναλτι του Γκιμούση δεν είναι απλώς ατομικές διακρίσεις, αλλά προσφέρουν βαθμούς και επιτυχίες στην Αθηναΐδα!